KONYA ALTINEKİN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BİRLİKTE YAŞAMAK BİR SANATTIR

BİRLİKTE YAŞAMAK BİR SANATTIR

Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hayri ERTEN, Şehit Adem Yıldırım Çok Programlı Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen Kutlu Doğum Programı çerçevesinde Altınekin ilçesinde konferans verdi.

Altınekin Belediye Düğün Sarayında yapılan konferans, Altınekin İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet GEDİK, Şube Müdürü Halis ÜNAL ve öğrencilerin katılımını ile gerçekleşti.

Prof. Dr. Hayri ERTEN konferansta şu ifadelere yer verdi.

 

“Birlikte yaşamak bir sanattır. Birlikte yasamak kolay değil, ama olması gereken bir zorunluluktur! Birlikte yaşama farklılıkları içinde barındıran, tahammül edilen bir durumdur.  Batı dünyası kendi halkına milletine gösterdiği anlayışı, kendinden olmayan Müslümanlara göstermemektedir.
İslam, insana insan olması dolayısı ile değer vermiştir. Her insanin namusu, malı, kişisel dokunulmazlığı kutsaldır. Farkı ırklara mensup insanları bağrında barındırmıştır. Birlikte yaşamanın en güzel örneklerini İslam’da görmekteyiz. Bilali Habeşi, Selmani Farisi gibi. İslam’ın asırlar önce kişi ve toplum anlaşmalarını ortaya koymuş, Batı yüzyıllar sonra bu noktaya gelmiştir.

Allah yarattığından dolayı insana değer vermek zorundayız. Buna örnek olarak da Hayber Yahudilerinden bir grup gelerek mallarının bazı Müslümanlar tarafından izinsiz alındığını şikayet etmişlerdir. Peygamber mescidde insanları toplayarak “Bu yaptıklarınız doğru değildir, yedikleriniz haramdır” diye buyurmuştu. Meşhur sahabi Ebu Hureyre’den rivayet edildiğine göre Medine’de bir Yahudi kendisine verilen parayı beğenmeyerek “Musa’yı insanlık üzerine seçene andolsun ki bu miktara bu mal olmaz” dedi. Ensardan biri bunu duyunca celallenerek adama bir tokat attı. Ebu Kasım denilen bu kişi şikayet edildi. Peygamber olayı duyunca yüzünden kızgınlık okunuyordu. “İnsanlık üstüne üstünlük yapmayın” dedi.

Beraber yaşamanın şartları vardır. Birincisi sevgidir. Eşler kardeşler, ebeveynler birbirini sevmiyorsa aile ortamı huzursuzdur. Sevgi yoksa huzur yoktur. Bütün müminler kardeştir. Kardeşler de birbirini severler. Sevgi her şeyin başıdır. Saygı insanı insan olarak görmek ve haklarına riayet etmektir. Egomuzu ön plana çıkarmamalıyız. Empati yapmalıyız.

İkincisi ise saygıdır. Müslümanlar birbirine saygı göstermek mecburiyetindedir.

Diğer bir önemli şartımız ise paylaşmaktır. Hayatı paylaşarak önemli hale getiririz.

Başka bir şart diğergamlık yani fedakarlıktır. Herkes fedakarlık yapmak zorundadır. Fedakarlık yapmadığımız zaman huzurlu olamayız. Diğer bir şart ise kurallara uymaktır. İnsanları haksız yere daha ön plana çıkarmak, kurallara uymamaktır. Bu benim gurubum. Bu benim cemaatim, bu benim tarikatım diyemeyiz. Yani adalete ve hukuka mutlaka uymamız gerekir. Şu anda Müslümanlar arasında barış ortamı yoksa bu maddelerdeki eksikliklerden kaynaklanmaktadır.

Toplum homojen değildir. Farklılıklar da birbirimizin ihtiyaçlarını gidermek içindir. Toplumda üreticiye, çeşmeciye, öğretmene, kaymakama ihtiyaç var. Herkes aynı işi yapsa diğer ihtiyaçları kim karşılayacak?

O halde gelecekteki daha güzel yaşayabilmemiz için bunlara dikkat etmeliyiz ve İslam’ın bu konuda bize ne söylediğini daha geniş öğrenmeli ve hayata geçirmeliyiz.”

Prof. Dr. Hayri ERTEN  Hz. Ömer’in fütuhatından örnekler vererek öğrencilerle olan birlikteliğinden mutlu olduğunu ifade etti.

Konuşmasının sonunda Altınekin İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet GEDİK’in öğrencisi olmasından dolayı çok sevdiğini, değerli bir İlçe Milli Eğitim Müdürüne sahip olduklarını belirterek, “Yetiştirdiğim birinden hediye aldığım için çok mutluyum” diyerek konuşmasını teşekkür ederek sona erdirdi.

 

Free Image Hosting at imageshack.com
Free Image Hosting at imageshack.com

Ölmez Mahallesi Hastane Sokak No31 Kat2 42450 Altınekin Konya - 0553 499 32 39 / 0332 631 2257

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.